Lions přidávají Alexe Holmese na svou soupisku!

Miloš Kalina home, lions, Senioři

alex2016(ENGLISH BELOW) Jednou z pozitivních věcí v loňské sezóně byla nesobeckost a všestranost recievra, následně defensive backa a quarterbacka, Nick Cole, z univerzity Northern Arizona University Lumberjacks (Dřevorubci). V letošním roce Lions navážou na tradici a z týmu Dřevorubců si na svou soupisku přidají Alexe Holmese. Alex také projde změnou na své pozici, z recievra bude defensive back.

Alex má za sebou v Northern Arizona University Lumberjacks skvělou kariéru. 
Získal ocenění All-Big Sky Conference, a dále několik fotbalových ocenění přímo na jeho univerzitě za pozice WR a returner. V zápase proti Abilene Chrisian zanamenal 9 zachycených přihrávek pro 119 yardů.

holmes1Trenér Kyle Duncan o něm říká : „Alex bude ovlivňovat tým pokaždé, když bude na hřišti, a to ať už bude kdekoliv. Ukončil skvělou kariéru na NAU, kde zářil jako WR a returner. Máme v plánu ho využívat v obraně na několika pozicích pozicích, a věřím, že jeho atletičnost, rychlost a další dovednosti budou skvělými doplnky pro naši secondary. Byl nám doporučen jako vůdce se skvělým přístupem k práci a dobrým charakterem. Moc se těším na práci s ním a zařazení do našeho týmu.“

Teď se můžete o Alexovi dozvědět ještě více!

PL: Jaký je tvůj nejoblíbenější tým NFL a hráč NFL a proč?
AH: Můj nejoblíbenější tým je Arizona Cardinals. Je to proto, že je to tým z mého města, a jejich zápasy provázely celé mé dětství. Nejoblíbenější hráč je Julian Edelman, protože hraje naplno každou akci a posunul pozici slot recivera na vyšší úroveň.

PL: Můžeš se s námi podělit o to, na jaké univerzitě jsi hrál a jaký byl tvůj dosavadní vrchol kariéry?
AH: Hrál jsem za Univerzitu Northern Arizona ve Flagstaffu (D-IAA). A vrcholem mé kariéry byla účast v Playoff v roce 2013. A ještě vítězství nad Eastern Washington Eagles (kteří byli hodnocení jako druhý nejlepší tým Divize) drivem v poslední minutě.

PL: Co jsi věděl o fotbale v Evropě, předtím než jsi se přidal k Lions?
AH: Věděl jsem jen něco málo od spoluhráčů z NAU, kteří hráli v Evropě. Vždy se vraceli a velice se jim líbila jiná kultura a také byli překvapení jaký je zájem o americký fotbal v Evropě.

PL: Proč jsi se rozhodl pokračovat ve hraní v Evropě a právě za Prague Lions?
AH: Rozhodl jsem se pokračovat s fotbalem u Prague Lions díky mému spoluhráči z NAU Nicku Coleovi (Nick hrál za Lions v sezoně 2015) , který mi doporučil právě tuto možnost jak ve fotbalu pokračovat dál.

PL: Co tě nejvíce láká na životě v Praze?
AH: Nejvíce se těším na kulturu města. Každý, s kým jsem ve státech mluvil a kdo navštívil Prahu nebo tam žil, říkal, že je to jeho nejoblíbenější evropské město, takže možnost tu žít jsem si nemohl nechat ujít. Těším se na historii a krásu města.

PL: Na co se nejvíce těšíš při hraní za Lions?
AH: Teším se do Prague Lions kvůli chvále, kterou na trenéry a hráče měl Nick. Těším se na čas strávený se spoluhráči a na to, že všichni milujeme fotbal.

PL: Jaká jsou tvoje očekávání od sezony, tebe samotného a týmu?
AH: Moje očekávání jsou taková, že navážeme na úspěchy týmu a skončíme na vrcholu ligy. Osobně chci mít co největší vliv všude, kde budu působit.

Alexi děkujeme za rozhovor! Pro více informací o nadcházející sezoně….

The Lions add another Lumberjack to their roster!

Last year one of the positive notes was the versatility and selflessness of receiver turned defensive back turned quarterback, Nick Cole, who played for the Northern Arizona University Lumberjacks.   The Lions have continued the tradition of a Lumberjack becoming a Lion with the addition of Alex Holmes to the Lions roster as the ČLAF and IFAF Champions’ League seasons approach.  Alex will also be making the switch to defensive back as Cole made last year.

Alex had a decorated career with the Lumberjacks, earning All-Big Sky Conference and Lumberjack football awards in his career as a receiver and returner.  He posted a career high 9 receptions for 119 yards against Abilene Christian.

Coach Kyle Duncan had this to say: “Alex is an immediate impact player for us, wherever he is on the field. He has finished an outstanding career at Northern Arizona, where he starred as a Wide Receiver and Kick Returner. We plan on using him extensively on defense, and we believe his athleticism, quickness, ball skills, and physicality will be great assets to our secondary. He has been recommended to us as a leader with a great work ethic and high character, and I can’t wait to get to work with him.”

Get to learn a little more about Alex!

PL:  Who’s your favorite NFL team and player and why?
My favorite team is the Arizona Cardinals because they are my hometown team and I grew up watching them. My favorite player is Julian Edelman because he’s balls to the wall every play and has taken the slot receiver position to the next level.

PL:  Can you share with us where you played college ball (if you have played since then) and what was the highlight thus far of your football carrier?
I played college ball at Northern Arizona University in Flagstaff, AZ. The highlights of my career thus far have been making the NCAA FCS playoffs in 2013 and beating the #2 Ranked Eastern Washington Eagles on homecoming in 2014 on a last minute drive.

PL:  What did you know about football in Europe before signing with the Lions?
I knew a little about football in Europe from NAU players that had careers overseas. They would always come back with a high level of appreciation for other cultures and were surprised how popular American football was out there.

PL:  Why did you decide to continue playing football in Europe, specifically for the Prague Lions?
I decided to continue playing football for the Prague Lions because one of the former players, Nick Cole, played with me at NAU and recommended the experience if I wanted to play post-college.

PL:  What excites you most about living in Prague?
What excites me most about living in Prague is the culture of the city. Everyone I’ve talked to in the States who has visited or lived in Prague says it is their favorite European city and that living there is an opportunity I cannot pass up. I am excited to see the history and beauty of the city.

PL:  What excites you most about playing for the Prague Lions?
I am looking forward to playing for the Prague Lions because of the high praise that Nick Cole gave the coaches and players on the team. I’m excited to spend time with the guys and learn about our shared love for the game.

PL:  What are your expectations for the season, for you personally and the team?
My expectations right off the bat would be to continue the success of the team and finish at the top of the league. Personally I just want to make a strong impact wherever I can.

Thank you for the great interview, Alex.  We look forward to seeing you continue the tradition of Lumberjacks that Nick Cole started last year with the Lions.  For more information about the upcoming season…