První zápas v evropské lize s dánskými Razorbacks

Prague Lions ČAAF, home, IFAF, Senioři, Zápasy

V Dánsku blíže vítězství, než by se mohlo zdát

Pražští Lions se vydali na dlouhou 13 hodinovou cestu do Dánska již ve čtvrtek večer, hned po tréninku, motivovaní a nažhavení ukázat svou sílu i na evropské scéně. Po příjezdu v pátek odpoledne čekal kluky krátký odpočinek na hotelu, večerní trénink a do sobotního zápasu ještě několik meetingů. V sobotu se Lions ocitli před nelehkým úkolem, když se postavili proti týmu Triangle Razorbacks z Vejle. Pojďme si jej v rychlosti představit.

Z posledních 50-ti zápasů nasbíral tento tým 44 výher, stal se několikanásobným mistrem Dánska a proslul častým deklasováním soupeřů skórováním 40-ti a více bodů. V jeho spárech v posledních letech uvízli například i Braunschweig Lions, několikanásobný mistr GFL (26-24L v roce 2012). Jeho největším rivalem je druhý nejlepší tým Dánska, Sollerod Gold Diggers, který si spousta českých fanoušků může pamatovat z pražského zápasu EFAF v roce 2012 proti tehdejším Black Hawks, kdy Dánové rozdrtili domácí Black Hawks 43:13. V tomto roce se Razorbacks mohou opřít o zkušeného QB z Texas State University (D1). Jejich největší devízou je velikost a sehranost jejich ofenzivní lajny, která ve spoustě utkání „hrne“ soupeře a také solidní disciplinovaná obrana.

Po úvodním coin tossu začínali Lions na balonu útokem a hned v prvním drivu je zastihla nepříjemná a velice smolná situace, která šokovala celý tým. Late hit na QB Matta Silvu mu způsobil zranění zad a kvůli obavám o zhoršení jeho stavu se trenéři Lions společně s ním rozhodli, že pro něj bude nejlepší v zápase nepokračovat. Po úvodním puntu šla tedy na řadu obrana Lvů a ukázala, že se rozhodně nehodlá vzdát bez boje – to když donutila soupeřův útok v plné síle také jen k odkopnutí. Otěže útoku tedy převzal hvězdný RB Lukáš Růžek a z pozice wildcat QB začal krájet jeden yard za druhým, ale bohužel bez bodového zisku. V podobném rytmu se ubíral útok Lions celý první poločas, ale i když OL Lions odváděla prozatím pravděpodobně nejlepší výkon sezóny, bylo velice náročné pronikat nabitým boxem osmi i devíti hráčů Razorbacks, kteří často věděli, že vzduchem to nepůjde. Soupeři se v prvním poločase podařilo dvakrát skórovat, když krátkými passy dokázal postupovat blíže k endzóně Lions, nicméně nešlo o žádné výrazné big plays po chybách obrany. I přes to, že jej obrana Lions donutila několikrát jen k odevzdání míče, tak velkým pozitivem bylo dobře fungující zastavování běhů. Do šaten se tedy šlo za stavu 14:0 pro domácí. Poločasovým motem bylo nic nevzdávat, bojovat až do konce a pokusit se překvapit sebejistý domácí tým.

Do druhého poločasu vlétla obrana Lions po hlavě a v několika prvních drivech soupeře k ničemu nepustila. Prvním nádechem k obratu byl mocný sack Jamese Brookse a následný forced fumble, který ještě domácí zachytili, ale následný block punt od Alana Paia již naservíroval míč do redzone domácích, kde se výborně hrající Lukáš Růžek za pomocí všech blokařů nemýlil. 14:7.

Následný povedený kick return domácích až na lionskou 40ku nevěstil nic dobrého a čas pro to, aby obraně Lions došel dech, bohužel přišel v ten nejhorší moment a soupeř obratem zvýšil na 20:7.

Ve 4. čtvrtině už ke změně skóre nedošlo a interception Lionské obrany pouze korunoval jejich velice solidní výkon. Lionský útok ve hře ground and pound proti nabitému boxu dokázal nasbírat kolem 100 yardů, bojoval a dával obraně potřebný čas vydechnout. Trenéři nejvíce po zápase ocenili bojovnost všech hráčů a tento výsledek přes všechny překážky je důkazem, že Lions v Champions League nejsou náhodou.

Všechny fanoušky, příznivce i samotné hráče může určitě jen trápit otázka, co by bylo, kdyby do hry zasáhl současný leader statistik ČLAF Matt Silva.