ROZHOVOR: QB Matt Silva [English below]

Miloš Kalina home, Importi, lions

Quarteback Matt Silva přiletěl do České republiky 1.března 2016, tedy bezmála před dvěma měsíci. Jak Matt vnímá uplynou dobu v Česku, v týmu, a jak si fotbal a pobyt u Prague Lions vlastně vůbec užívá?

Matte, jsi v České Republice už skoro dva měsíce. Jaké bylo tvé očekávání od života tady v Česku, od amerického fotbalu a jeho úrovně u nás? Jaký názor na to máš teď s tímto dvouměsíčním odstupem?
Před příletem do Česka jsem si myslel, že život tady bude jedná velká výzva kvůli jazykové bariéře, poznávání nového města a kultury, a to všechno bez přátel a rodiny, kteří zůstali v Americe. Fotbal v Česku je ale fakt zábava a celkově je to velmi blízko toho, co jsem očekával na základě informací, které jsem měl od koučů Duncana a Harroda. Oba dva byli velice upřímní a celý proces vyjednávání a podpisu smlouvy byl pro mě velmi jednoduchý. Můžu říct, že po dvou měsících tady se cítím velmi dobře a užívám si fungování se svými spoluhráči. Díky nim se cítím skoro jako doma, jsou velice přátelští a nápomocní s čímkoli co potřebuji.

Víme, že jsi sem nepřiletěl sám, doprovází tě snoubenka Kelsey. Přicestovat společně s ní byl jeden ze tvých požadavků. Jaké bylo přivítání vás dvou týmem? Je možné skloubit práci v rámci fotbalu s nějakým osobním programem společně s Kelsey? Jak si užíváte pobyt v Praze, a chystáte se cestovat někam mimo Prahu?
Lions mě i Kelsey velice dobře přijali. Během celého procesu přesunu se pořád starali o to, aby pro nás všechno bylo snadné a v pohodě. Spojit fotbal a náš společný čas není moc obtížné, protože máme tréninky večer, a tak máme čas během celého dne jen pro sebe a na procházky městem, a vlastně na všechno, co chceme dělat. Oba jsme si zamilovali Prahu a jsme velice rádi, že jsme se rozhodli sem jet. Máme v plánu se jet podívat také do Itálie, Holandska, Německa a doufám, že i jinam.

Tým má za sebou tři úspěšné zápasy v rámci České ligy amerického fotbalu. Jak se cítíš ty sám, a jak se cítí tým celkově?
Jako tým jsme měli skvělý start se třemi vítěznými zápasy v české lize, ale stále máme před sebou spoustu práce. Každý se bude snažit hrát proti nám extra dobře, budou nás chtít porazit. Myslím si, že jsem do teď hrál solidně, ale vždy je prostor se zlepšovat. Snažím se hrát lépe každý týden. Myslím si, že hráči jsou soustředění a cítí se dobře vzhledem k tomu, co jsme zatím dokázali, a že ví, že každý další zápas bude těžší a těžší.

Během zápasu IFAF v Dánsku, jsi se zranil téměř na začátku celého zápasu, jak se cítíš teď? Jaká to pro tebe byla zkušenost?
Cítím se daleko lépe než minulý týden, ale stále ne 100% fit. Během zápasu se Stallions jsem měl opravdu velké bolesti, ale chtěl jsem hrát naplno pro tým. Zranit se není nikdy sranda. Doktoři v Dánsku byli dobří, ale byla to i zajímavá zkušenost jet s neznámým dánským fanouškem do jejich nemocnice a potom se vypořádat s 13-ti hodinovou cestou v autobuse zpátky domů. Věřím, že budu 100% v pořádku co nejdříve.

Tvůj táta byl prý na každém tvém zápasu. Jaký to je pocit, nemít ho tady? Chystají se například navštívit Prahu?
Je to těžké nemít tu nejen tátu ale celou moji rodinu, která chodila na moje každý můj zápas v Americe. Po velkých výhrách jsme se obvykle sešli a povídali jsme si o tom zápase a užívali si, že můžeme být spolu. Mít Kelsey tady mi velmi pomáhá, protože mě naplno podporuje a vždy je tu pro mě. Moje rodina přiletí zhruba na 10 dní někdy na konci Května a samozřejmě během té doby půjdou na všechny naše zápasy.

Je něco, co bys chtěl českým fanouškům, tvým americkým fanouškům a klukům z týmu vzkázat?
Chtěl bych poděkovat českým fanouškům za podporu a za to, že mě přijali jako jednoho ze svých importů a snaží se podporovat Lions během této sezony. Vím, že moji fanoušci v Americe všechno sledují přes sociální sítě. Často mi posílají mi zprávy a ptají se jak se mám, jaká je sezóna atd… Chci říct, že jsem opravdu moc vděčný za všechny, kteří mě podporují a moc si toho vážím.
– – –

Matt, you’ve been in Czech for almost 2 months now, what were your expectations for living in Czech and football here before arrival and what tare then know?
Before arriving in Czech I thought living here was going to be challenging with the language barrier, learning a new city and culture, and without being in the comfort of friends and family back in the US. The football in Czech has been a lot of fun and pretty close to what I expected when I first signed with the team and got feed back from both Coach Duncan and Coach Harrod. They were both very honest and straight forward through the whole signing process and made it easy for me. I think after 2 months I feel really comfortable being here and hanging with guys on the team. They have made me feel right at home and are extremely friendly and helpful with anything I may need.

We know you didn’t come to Czech alone, but with your fiancée Kelsey. When you were talking to our coaches it was very important to have Kelsey with you here, have you both felt welcomed to the Lions? How has it been to combine work in the context of football with some personal schedule with Kelsey? Are you both enjoying your stay in Prague, do have any plans to travel outside of Prague?
The Lions have accepted both me and Kelsey very well and have made sure we were happy with everything during the
process. Balancing football with our free time hasn’t been too difficult as practice is late at night, giving us time during the day to ourselves and to explore the city or do whatever we want to do. We are both loving our experience in Prague and are happy to have made to choice to come here. We have plans to travel to Italy, Netherlands, Germany, and possibly more.

The team has three Czech League games behind yourselves, and three wins, how do you feel about your play and about the team as a whole?
The Lions as a team have got of to a great start with 3 conference wins, but there is still a lot of work ahead of us. Everyone is going to want to play extra hard against us. I think my play has been solid so far in the season, but there is always room for improvement and can still play better each week. I think our guys are focused and feel good about what we’ve accomplished so far and understand that it’s going to get tougher down the road.

During the IFAF game in Denmark, you were injured early in the game, how do you feel now? What was that experience like?
I feel a lot better then I did last week rehabbing, but still not 100%. During the stallions game I was dealing with a lot of pain but wanted to play for my team. Getting hurt is never a fun thing. The doctors in Denmark were good, but it was an interesting experience driving to the hospital with a random Denmark fan and then having to deal with discomfort on a 13 hour bus ride back home. I’m hoping I’m back to 100% as soon as possible.

We were told your dad was at every game before when you played in the States, how does it feel to not have him here? To they have plans to come and visit you in Prague?
It’s tough not having not only my dad but all of my family that came to my games in the US. After a big win we’d usually tailgate and talk about the game and enjoy each others company. Having Kelsey with me here has helped a lot because she supports me fully and is always there for me. My family will be visiting for 10 days at the end of May and plan to see 2 games live.

Do you have anything that you would want to share with your Czech fans, fans back in the states?
I want to thank the Czech fans for supporting and accepting me as one of their imports and making an effort to support the lions program this season. For fans back in the states I know they are following me through social media and sending me individual messages about how it’s going and how the season has been so far. I just want to say im thankful for everyone who supports me and I appreciate it all.