ROZHOVOR: Offensive coordinator Zach Harrod [English below]

Prague Lions home, lions

Máte za sebou 4 zápasy, 3 v české lize a 1 v IFAF, jak zatím vidíte průběh sezóny?
Jsem velmi pyšný na celý tým a na pokrok, který děláme. V tuto chvíli máme velmi těžké období, protože máme 5 zápasů za sebou a pouze jeden z nich je na domácí půdě – to je těžká výzva pro každý tým. Samozřejmě se nám povedlo mnoho pozitivních věcí, jako například vedení ligy v passových akcích, ale na druhou stranu jsou věci, které musíme zlepšit – naše runningové akce. V tuto chvíli vše vidím optimisticky a jsem hrdý na náš tým, protože zatím byli hráči na vše připraveni.

Jak jste po prohře v Dánsku přistupoval k přípravě útoku na zápas proti Stallions?
Prohra v Dánsku byla velmi tvrdá, protože jsme museli najít způsob, jak skórovat a získávat yardy bez Matta Silvy a Lukáše Růžka. Popravdě to na jednu stranu vidím pozitivně, protože jsme museli najít jiné způsoby, jak náš útok může fungovat. Minulý týden působil na pozici QB Erik Wall, což je pro nás možné řešení, pokud by se něco mělo stat. Mohli jsme se připravovat lépe každý týden, ale z trenérského pohledu si myslím, že jsme udělali vše, co jsme potřebovali. Udělali jsme 24 bodů a jak říkával můj trenér na univerzitě – “Pokud uděláme vice jak 20 bodů, musíme vyhrát.”

Jaký je Váš názor na zápas prot Stallions? Co fungovalo a v čem se naopak musíte zlepšit?
Stallions nastoupili do zápasu dobře připraveni, odpočinuti po volném víkendu a hlavně pro velké výhře nad Příbramí. Byl jsem velice překvapen jejich změnami v obraně. Naštěstí naše passová hra opět fungovala, což pro nás zatím bylo klíčocé pro všechny zápasy v české lize. Podle mého názoru se zlepšila i naše runnová hra, částěčně díky situaci, která vznikla v Dánsku – hraní bez Matta. Stále však potřebujeme zlepšení runnové hry, k čemu věřím, že dojde. Hlavním důvodem toho je návrat našeho trenéra offensivní lajny Micah Lembkeho, který byl posledních 6 měsíců v USA. Jeho přítomnost nám velmi pomůže.

Je před Vám další výzva v podobě zápasu s Trnavou, máte nějaké první dojmy?

Trnava je vždy tvrdý tým a vždy je to jedna z nejhorších cest. Jsou skvělý tým a od minulého roku se velmi zlepšili. Myslím, že to bude dobrý zápas. Zkouším si vzpomenout na náš loňský zápas v Trnavě, což nám dodává potřebnou motivaci. Těším se zpět na hřiště a na přípravu na tento zápas!
– – –

You have 4 games behind you, 3 Czech League and 1 IFAF, how do you feel thus far about the season?

I’m proud of the team and the progress we are making. Right now we have a hard few weeks, as we have 5 games in a row and only one of those 5 games is a home game, so that is a tough challenge for any team. Of course, we have done a lot of good things, for instance, leading the league in passing for instance and there are things that we need to improve, for instance, our running game. At this moment I’m optimistic and really proud of our team, because they have responded well time and time again.

How did you manage preparation for the the offense going into this game against Pardubice after the road loss in Denmark?
The loss in Denmark was tough, because we had to find ways to score points and gain yards without Matt Silva and Lukas Ruzek, which is tough. In reality it was a blessing in disguise because we had to think outside the box for other ways to make the offense go, which I think we found. Last week Erik Wall got lots of reps at QB, which is good for us moving forward in the season if something were to happen. We could also prepare better every week, but from the coaching perspective, I think we did want we needed to do to help us score points, we scored 24 points and like my coach said when I played at university, if we score more than 20 points, we gotta win.

What are your thoughts about the game against the Stallions, what worked out well for the team and where can you improve?
The Stallions came into this game well prepared and feeling good after a bye-weekend and a big win over Pribram, I was impressed by their changes on defense. Our pass game again was working for us, which has been the case in our three Czech League games thus far. I think our run game improved, part of that is a result of the situation in Denmark, playing without Matt. We still need to improve in running the ball, I believe that will happen. One major reason for that is that Micah Lembke, our offensive line coach, just returned from spending 6 months in the States. His presence will help us a lot.

The next challenge is ahead of you, any early thoughts on the game against Trnava?

Trnava is always a tough team, it’s always the toughest road game for us. They are a good team and have improved from last year. I think it will be a good game, I’m trying to remind our guys of last year’s game there and how things went, so that we will have a little extra motivation to have a good game this week. I look forward to getting back on the practice field and prepare for this game!