Nábor pro sezónu 2018

Miloš Kalina Bleskovka, ČAAF, Junioři, Juniors, lions, Senioři, Seniors Leave a Comment

Víš, že existují sporty, které vyžadují rychlost, abys dosáhl úspěchu? Některé zase velkou sílu nebo obratnost. Existují sporty, kde kluci kopou do míče, nebo kde si míčem házejí… a pak je tady Americký fotbal! Sport, který kombinuje vše! Rychlost, sílu, obratnost, taktiku, vytrvalost!

Nejstarší klub amerického fotbalu v ČR Prague Lions hledá nové tváře! Pokud máš dost kuráže se předvést, tak to přijď ukázat na náš nábor 23. září od 16:00 na adrese Kozinova 1000 v Hostivaři. Dostaneš možnost dokázat, co v tobě je! Nabízíme více než deset pozic, na které se hodí typově odlišní hráči. Naši zkušení trenéři ti pomůžou rozhodnout, které jsou tvé silné stránky a jak bys je mohl využít v našem týmu! Pro prvních čtyřicet příchozích máme nachystán dárek od našeho partnera Rustic Jerky a tři nejlepší z Vás oceníme čepicemi od New Era! Přijď ukázat, že máš srdce Lva!

Some sports require speed to achieve success. Other sports require great strength or dexterity. And still other sports where people have to kick or throw the ball. And then there’s American football, a sport that combines everything: speed, strength, skill, tactics, and endurance!

The Prague Lions, the original American football team in Czech Republic, are looking for new players! If you have the courage, then show up to our OPEN TRYOUT on September 23 at 16:00 at Kozinova 1000 in Hostivař. You’ll get the chance to show what you have! American football requires different types of players for many types of positions! Our experienced coaches will help you decide what your strengths are and how you can use them in our team! The first 40 participates that show up on Sunday will receive a gift from our partner Rustic Jerky and the best three players will win a cap from our partner NEW ERA! Come to show that you have the heart of the Lion!