COMMITMENT 2020: Lukáš Růžek

maudr Bleskovka, lions, Senioři, Seniors

To nejtěžší nás teprve čeká. Prague Lions vyhráli Czech Bowl a stali se mistrem České republiky v americkém fotbalu. Jak se ale říká, nejtěžší není vyhrát, nýbrž udržet se na vrcholu. K tomu je potřeba, aby tým zůstal pohromadě, a proto vám v následujících týdnech budeme přinášet sérii článku, které budou představovat staronové hráče Lions, kteří přislíbili pokračování v našem týmu i pro příští sezonu.

Tím prvním, kterého na našem webu zmíníme, je defensive back a nejužitečnější hráč Czech Bowlu, Lukáš Růžek.

„Pro mě to bylo jednoduché rozhodování. Zůstal jsem zdravý, konečně mi po dlouhé době nic není. Konečně jsem skončil sezonu a nic mě nebolelo. Mohl jsem rovnou zahájit offseason a v situaci v jaké jsem pro mě nemá smysl nikam odcházet,“ komentoval své rozhodnutí zůstat Lionem Lukáš Růžek.

Pro Lukáše byla uplynulá sezona plná novinek. Hráč, který byl celou svou kariéru zvyklý na pozici running backa se najednou postavil do obrany jako defensive back. Mohlo za to opakované zranění kolene, které Růžkovi nedovolilo předvádět na jeho primární pozici tak skvělé výkony jako doposud. Svého nového úkolu se ale Růžek zhostil s velkou chutí. Najednou zažil fotbal jinak, musel se znovu pořádně učit a vlastně chytil jakýsi druhý dech.

„Dan po nás rozhodně nechtěl hrát nějakou základní obranu. Prostě přišel s obranou z první divize a řekl nám: Hele kluci, já tady nebudu koučovat nějaký základy nebo něco jednoduchého, já budu koučovat tak, jak jsem zvyklý, takže se přizpůsobte… budeme hrát fotbal. Takže jsem se musel učit, bylo to jiné a bylo to super. Cítil jsem se jako před osmi lety, když jsem začínal. Ne že by mě to předtím nebavilo, ale teď to v té obraně mělo zase úplně jiné grády,“ říká ke své nové pozici v týmu Lukáš Růžek.

Hrát running backa a defensive backa je neskutečný rozdíl. Z jistého hlediska to ale může hráči pomoct, což potvrzuje i Lukáš: „Z určitého hlediska mi to určitě pomohlo. Znám útok, znám pasové koncepty, takže mi ty zkušenosti z útoku hodně pomohli v zónové obraně. Vím, co running baci nemají rádi. Vím, co jsem neměl já rád, třeba jak skládat. Takže trošku to člověku pomůže. Neříkám, že by to pak šlo lehce používat na hřišti. To chce nějaký cvik. Přeci jen ta hra je úplně jiná.“

Zdá se, jako by Růžkova forma v obraně gradovala a gradovala, až se nakonec dostala na úplný vrchol v Czech Bowlu, kdy byl Lukáš vyhlášen nejužitečnějším hráčem utkání. On sám je však skromný a úplně tak slavně to nevidí: „Nechci říkat, že to MVP byl úplně omyl, ale byla to taková velká náhoda. Já jsem finále fakt neodehrál dobře. Ten Touchdown co jsem dal byl v podstatě zadarmo. Mám pocit, že si ho Steelers nechali dát, aby ušetřili čas. Měl jsem interception, ten byl dobrý a pak ještě sack na konci, kdy Doug (Douglas Webster, pozn. redakce) potřeboval získat čas a já k němu doběhl asi až za patnáct vteřin. Jinak jsem missnul asi osm tacklů. Takže to bylo takový darovaný MVP.“

Touchdown Lukáše Růžka v Czech Bowlu

Kouč Harrod na Růžkovu adresu poznamenal, že nemůže být více hrdý na to, jak se Lukáš se svou změnou popasoval, a v jakého hráče vyrostl. „Nemůžu se dočkat, až budu s Lukášem pracovat na sezoně 2020,“ říká s nadšením Zach Harrod.

„Lions jsou pro mě srdcovka. Je to parta lidí, kolem které se neustále pohybuji. S některými z nich dokonce pracuji. Máme super partu, jezdíme spolu i na dovolenou, trávíme spolu volný čas. Dalo by se říct, že je to pro mě taková rodina,“ uzavírá své rozhodnutí Lukáš Růžek

Lukáši, vítej zpět!