COMMITMENT 2020: Jakub Ječný

maudr Bleskovka, lions, Senioři, Seniors

Přicházíme s v pořadí již třetím potvrzeným hráčem pro příští sezonu a tentokrát je to Lev s velkým „L“. Jakub Ječný je Lionem srdcem i duší, a tak jeho rozhodování o setrvání u Lions bylo velmi jednoduché. „Žádné jiné nabídky jsem nedostal, ale ono by to bylo i zbytečné. V moment, kdy odehraju poslední snap sezony, tak už vím, že pokud nebudu mít nějaké extrémně vážné zranění, tak budu další sezonu zas na startu s Lions. V životě jsem nepřemýšlel, že bych opustil Lions, a tak to mám i nadále. Dokonce jsem i klukům říkal, že já budu ten poslední hráč Lions. Jak odejdu já, znamená to, že už nikdo jiný u Lions nebude a Lions se rozpadnou,“ sděluje s odhodlanou tváří Jakub Ječný.

Start sezony byl pro Jakuba Ječného neobvyklý. Stejně jako Lukáš Růžek se rozhodl změnit svou pozici. Bývalý Tight End, Wide Reciever, Running Back i Fullback se přeorientoval na obránce, kde působí na pozici Linebackera a Outside Linebackera/Defensive Enda. Jak sám Jakub říká, za toto přeorientování může on sám i trenér Disch.

„Já se do té obrany dostal z části sám, z části díky trenéru Dischovi. Když k nám totiž přišel takový defensive coordintor, který měl zkušenosti s trénováním D1 univerzit v Americe, tak byl poměrně zklamaný z úrovně naší obrany. Většina starterů z naší obrany ještě měla nějaké povinnosti, nedostavila se na kempy a prostě bylo vidět, že je vyloženě zklamaný z úrovně naší obrany. Tak jsme se s Lukášem Růžkem rozhodli nabídnout, že přejdeme do obrany. V té době jsme měli dost hráčů pro útok, tak jsme si řekli, že můžeme vypomoct obraně. Kouč Disch se domluvil se Zachem (Harrodem, pozn. redakce), vzali nás tam a nějak nás rozeseli po hřišti,“ popisuje zisk nové funkce na hřišti Jakub Ječný.

Zatímco Lukáš Růžek dle svých slov v podstatě chytil druhý dech a jeho nová pozice jej velmi nadchla, Kuba Ječný v první moment tolik nadšený nebyl. „Rozhodně jsem druhý dech nechytil. Hrál jsem šest let v útoku, playbook jsem uměl od A do Z a od Z do A. S tím jsem byl spokojený. Když to řeknu blbě, tak jsem vlastně měl i nějaké jisté místo v sestavě. Uměl jsem playbook, věděl jsem co mám dělat, a pak jsem přišel do obrany, kde jsem nevěděl která bije. Ano, sice jsem tak nějak věděl, co dělá obrana, ale s D1 playbookem od kouče jsem měl hodně velké problémy. Byl jsem nervózní, a také jsem začal jako backup linebacker. Nebylo to zezačátku příjemné. Nicméně já mám furt první dech a budu hrát tam, kam mě kouč postaví. Jen asi ne na cornerbacka, na toho jsem moc tlustej,“ říká se sobě blízkým humorem linebacker Lions.

Již několikrát bylo zmíněno jméno trenéra Dische, který dost možná přinesl k Lions ten chybějící element pro vítězství v Czech Bowlu. Práci s ním si pochvaloval i sám Kuba Ječný: „Ta spolupráce s koučem Dischem byla neuvěřitelná. Je to úplně jiná úroveň, je to něco, co evropský kontent jen tak nezná. Ta úroveň je fakt neuvěřitelná. Málokdo si to v české lize dovede představit.“

A ta spolupráce evidentně klapala. Ve své první sezoně v obraně zaznamenal Jakub Ječný 24,5 tacklů a celkem 8 z nich bylo pro ztrátu. „O-Line v českých podmínkách není NFL. Většina O-Line má omezený playbook v tom smyslu, že nemají tolik blokovacích schémat. Člověk si to potom může relativně jednoduše nastudovat z videa. Řekl bych, že 8 tacklů pro ztrátu není úplně špatná statistika, ale příští rok to bude stoprocentně lepší,“ komentuje své defenzivní výkony Jakub Ječný.

Kromě značného přínosu na hřišti je tento pětadvacetiletý linebacker také přínosem do kabiny. Kouč Harrod pěje na Jakuba slova chvály. Zároveň ale nakousává věc, která Jakuba v podstatě zdobí, a to je jeho humor: „Jakub je v mnoha ohledech králem všech Lvů. On je jedním z hráčů, které bych chtěl mít v týmu za každé okolnosti. Bral bych deset dalších Jakubů Ječných do svého týmu. Jen teda s výjimkou toho, že by nesměli zpívat a furt kecat. Na to nám bohatě stačí jen ten jeden, a i ten je moc.“

„Vážím si těchto slov. Nevím, zda jsem úplně králem všech lvů, ale vyznávám takové krédo, že s každým ze svých spoluhráčů vycházím, snažím se ho zapojit do týmu a je jedno, jestli je to starter a hvězda ligy, nebo čtvrtý backup. Snažím se prostě se všemi vycházet a zapojit je do týmu, abychom prostě měli nějaký nastolený princip. Ten fotbal je druhá rodina a asi ano, snažím se být v určitém směru nějaké tmelidlo. Jestli to tak ale je, to nevím, to musí posoudit ostatní… … Nejsem úplně kašpárek, ale vtípky dělám. Je se mnou vždycky extrémní prdel (směje se). Teď vážně, kašpárek úplně nejsem, od toho jsou v kabině jiní. Ale je se mnou extrémní zábava, to můžu potvrdit i já,“ odpovídá na slova trenéra Harroda se smíchem Jakub Ječný

„Být Lion je pro mě čest. Možná je to takové klišé, které někdo plácne do větru, a to i v ostatních týmech, nicméně pro mě je to vážně čest. Já to na rozdíl od některých svých bývalých spoluhráčů, kteří už hrají jinde a více se zaměřují na ty své individuální kariéry a cíle, vidím jinak. Pro mě je hlavní týmový úspěch. Dostat se někam s Lions, například Evropská liga, dá-li štěstí, tak se někam dostat v lize mistrů. Rozhodně netvrdím, že ti hráči co odešli jsou nějak sebestřední, to rozhodně ne, ale každý máme nějaký jiný pohled na věc. Pro mě je prostě čest hrát za nejstarší klub v České republice, na té nejvyšší úrovní a s tím nejlepším možným koučingem. Opravdu si toho vážím,“ uzavírá s opravdovým srdcem lva Jakub Ječný.