COMMITMENT 2020: Daniel Disch

maudr Bleskovka, lions, Senioři, Seniors

Když 18. února představili Prague Lions nového defenzivního koordinátora, přišlo k týmu 38 let zkušeností s trénováním. Kouč Disch začal svou trenérskou kariéru již v roce 1981 jakožto asistent u středoškolského týmu. Postupně prošel nejrůznějšími univerzitami, jako například Illinois, Southern Miss či North Carolina. Vyzkoušel si také trénovat Kiel Baltic Hurricanes, od kterých přešel právě k Prague Lions. No a zatím to vpadá, že kouč Disch zůstane u Lions i příští sezonu. „Ano, tak je to prozatím v plánu. Velmi se mi to tu líbí, mám rád naše kluky a kouč Harrod je velmi dobrý člověk pro vzájemnou spolupráci. Těším se, až se tu zase vrátím do akce. Ve fotbale vždycky máte nějaké další možnosti, ale plán je zůstat a pomoct kouči Harrodovi v další sezoně,“ říká o svých plánech trenér Disch.

Pro hráče i trenéry ze zahraničí občas bývá náročné navyknout si na novou mentalitu i nové prostředí. Trenér Disch ale tyto problémy neměl: „Líbí se mi Praha a líbí se mi i Česká republika. Jsou tu dobří lidé, a hlavně dobré pivo, které miluji. Líbí se mi také místní architektura, ale hlavně se mi libí nadšení těch kluků, kteří hrají za Lions. Mají dobrou morálku a jsou pracovití. Já svůj život prožívám den po dni, ale určitě si dokážu představit, že tady budu působit delší dobu.“

Příchod nového a zkušeného trenéra znamenal pro mnoho borců pořádný šok, jelikož defenzivní plán, se kterým trenér Disch přišel, rozhodně nebyl pro žádné nazdárky. Sami hráči byli velmi překvapení a museli se hodně učit. Toho si všímal i kouč Disch, který tento defensive plan zavedl: „Líbil se mi přístup těch kluků. Nemohli jsme sice vytasit všechny zbraně, ale kluci sledovali videa, studovali a snažili se toho naučit co nejvíc. To je věc, na kterou se při návratu těším, že k tomu co už umí přidáme další věci a celá obranná hra bude zase lepší. Klíčem k úspěchu ale je ta chuť k učení a otevřená mysl pro nové věci. Naši kluci oboje mají a snažili se s tím pořádně poprat.“

Před startem sezony to nevypadalo úplně růžově. Obrana nebyla příliš zformovaná a trenér Disch nebyl se tehdejší konstelací úplně šťastný. I proto do obrany přešli do té doby jasní hráči ofenzívy. „Jsem rád, že jsem měl na ty kluky takový vliv (směje se). Budu se opakovat, ale prostě to musím zase říct. Ti kluci se chtěli učit. Navíc to jsou dobří atleti. Občas je jednodušší trénovat hráče, kteří s danou pozicí nemají zkušenosti, protože nemají žádné zlé návyky. Můžete si je od začátku tvarovat tak jak potřebujete a neblokuje vám to nějaký zlozvyk z dřívějška. Přesunuli jsme pár kluků z linebackerů na D-Line, posunuli jsme pár defensive endů na defensive tackely. Hodně hráčů tak mělo nové pozice, a když má hráč novou pozici, tak to úplně dobře nezná a musí tak být více otevřený tomu koučingu, což dělá věci snazší,“ zmiňuje na adresu nově rekrutovaných obránců Daniel Disch.

Trenér Disch sbíral zkušenosti na řadě míst. Proto se nebál porovnat fotbal v Česku a Americe: „Myslím, že v Evropě je to podobné jako ve Státech. Myslím, že ti lepší hráči v Evropě se můžou rovnat hráčům v Americe. Rozdíl je v tom, že v USA je to daleko větší závazek. Není to jen částečná záležitost. Hráči se tomu věnují naplno a nemusí řešit nic jiného. Mají víc času na to, aby sledovali videa a učili se, mají víc času na posilovnu. Z atletického hlediska tady určitě někteří hráči dosahují kvalit hráčů ve státech. Rozdíl je prostě v tom čase, který tomu mohou obě strany věnovat. Navíc v Americe je to prostě jiné v tom, že malé děti vyrůstají a sní o tom, že budou hvězdami NFL. Tady je to stále druhotný sport, takže nemáte sedmi/osmi/devítileté děti, které byste mohli od mládí trénovat a učit.“

Cílem Lions pro příští sezonu je obhajoba titulu. Tento cíl si uvědomuje i kouč Disch, který však zároveň zmiňuje, že to bude hodně o přístupu hráčů: „Vždycky je těžké obhájit titul. Něčím se uspokojíte a ostatní týmy po vás jdou o to víc. Jestli chceme obhájit titul, musíme zvednout hlavu a jít znovu tvrdě pracovat. Mým úkolem je jít znova do práce, ale já nemůžu dát klukům ten hlad po titulu. Ten musí mít oni sami. Po sezoně bylo ale vidět, že to chtějí zopakovat a chtějí být jedním z předních týmů v Evropě, takže uvidíme, jestli mají dost síly a odhodlání k tomu, aby tou tvrdou cestou šli.“

Když přijdete hrát fotbal do Evropy z jiné země, není lehké si k místu vybudovat nějaký větší vztah. Kouč Disch to ale vidí trochu jinak. „Pár míst jsem již prošel a každé z nich si našlo své místo v mém srdci. Praha není výjimkou. Mám rád své kluky, jsou pro mě speciální. Navíc kdykoliv vyhrajete titul, na jakékoliv úrovni, je to něco nezapomenutelného,“ komentuje svůj úspěch s Lions trenér Daniel Disch.