COMMITMENT 2020: Archie Stevens

maudr Bleskovka, lions, Senioři, Seniors

10 zápasů, 837 zachycených yardů, 15 touchdownů, 16,7 yardů v průměru na jednu hru. To je ve zkratce Archie Stevens, který přislíbil svou účast u Lions i pro příští sezonu. Recieving tight end z Velké Británie, který prožil u Lions fenomenální nováčkovskou sezonu, měl třetí největší počet zachycených yardů na zápas a také třetí největší počet bodů na zápas v Paddock lize. Statistiky Archieho Stevense prostě byly fenomenální. Přitom se k Lions dostal tak trochu náhodou.

„Poslal jsem Lions e-mail s mými sestřihy. Potřeboval jsem, aby to viděl někdo, kdo by viděl můj atletický potenciál a měl dobré fotbalové IQ na to, aby dokázal tento potenciál využít ve svém gameplanu. Naštěstí si mé sestřihy prohlédl kouč Harrod a poslal mi pozvánku na trénink. Hned po tom prvním bylo jasné, že budu mít velkou roli v ofenzívě Lions. Musím ohromně poděkovat kouči Harrodovi, že ve mně ten potenciál viděl a dal mi šanci,“ popisuje svůj začátek působení u Lions Archie Stevens.

S takovými čísly bylo jasné, že Stevens dostane nabídky i z jiných celků. Jak ale sám říká, chtěl zůstat Lionem: „Ano, další nabídky jsem měl, ale jasně jsem naznačil, že hodlám zůstat Lion ještě alespoň jednu sezonu. Setrvat u Prague Lions bylo to nejjednodušší rozhodnutí, které jsem kdy učinil. Ve skutečnosti jsem řekl kouči Harrodovi již zhruba v polovině sezony, že tu chci zůstat.

Dá se říct, že úspěch Archieho byl tak trochu zázrakem. V dosavadní kariéře totiž působil jako Quaterback. Trenéři se ale rozhodli, že jej vzhledem k jeho fyzickému kapitálu využijí na jiné pozici, a to se nesmírně vyplatilo.

„Popravdě, zpočátku to bylo extrémně divné. Tight End je opravdu náročná pozice na hřišti. Důvodem je ta pestrost dovedností, které musíte mít, abyste uspěli. Je to v podstatě o tom najít ideální rovnováhu mezi ofenzivním linemanem a wide recieverem. S postupem sezony jsem se ale začal na této pozici cítit čím dál tím lépe. Nakonec jsem si řekl, že jsem měl hrát Tight Enda celou kariéru. Moc se těším, kam mě tato role příští sezonu zase zavede,“ komentuje svou novou pozici Tight End Lions.

Hlavním strůjcem Stevensova úspěchu byla chemie s Quaterbackem Michaelem Hayese. Tu si hráč s nejvíce zachycenými yardy z celku Lions náramně pochvaloval. Zároveň však odmítl, že by byl nejlepším recieverem mistrů České republiky v americkém fotbale: „Upřímně si nemyslím, že bych byl nejlepší. Ostatní recieveři, se kterými se dostávám na hřiště, jsou naprostými hříčkami přírody. Jsou ve své práci nesmírně dobří. Důvodem, proč jsem měl tolik dotyků s míčem, byla naše chemie s quaterbackem Michaelem Hayesem, která byla na špičkové úrovni. Mimo hřiště jsme byli jako bratři, a to se přeneslo i na trávník, kde mi Mike důvěřoval, že zachytím důležité přihrávky a posunu nás pro potřebné yardy. Je jasné, že když máte tak šikovného quaterbacka, jako je Mike, je vše jednodušší. ten kluk pokořil nejrůznější rekordy. Je neuvěřitelný.

Pro Stevense teď bude nesmírně důležité přenést si fazonu z první sezony i do té druhé. Jak je totiž známo, existuje nepsané pravidlo, že výborní nováčci mají problémy potvrdit své výkony v následujícím ročníku.

„Je pravda, že se to děje. Myslím si, že tvrdá práce, studování filmů a celkové sebevzdělávání ve své pozici mně může posunout k ještě lepším výkonům, než jsem podával minulý rok. Na mé pozici jsem stále ještě nováček, takže mám mnoho prostoru k rozvoji. Pokud se trenéři rozhodnou zaměřit svůj gameplan na mě, jsem s tím v pohodě. Vlastně budu rád, že můžu na sebe strhávat pozornost a další hráči ofenzívy pak budou mít prostor vyniknout. Jsme velmi talentovaný tým a nezáleží na tom, kdo z nás hraje s míčem. Jsme schopni skórovat z každé pozice na hřišti,“ říká o kletbě druhé sezony Archie Stevens.

Být lvem znamená, že jste součást rodiny. To si již po prvním roce u Lions uvědomuje i Stevens: „Být Lionem pro mě znamená vše. Znamená to rodinu, věrnost, a také neustále dohánění svých snů s tím, že máte kolem sebe partu lidí, která vás ve všem podporuje. Celá komunita tady v Praze je výjimečná. Od majitele po trenéry, hráče a fanoušky. Nemám jediné špatné slovo, které bych o Lions a žití v Praze mohl říct. Opravdu to je jedna obrovská rodina. Czech Bowl je samozřejmě věc, které chci tento rok znovu dosáhnout. Nemohl bych být spokojený s čímkoliv jiným.“