ROZHOVOR: Zkušenosti z prvního zapasu v IFAF European Champions League

Miloš Kalina home, IFAF, lions, Senioři, Zápasy

Ještě než se začnete plně soustředit na náš příští zápas v rámci české ligy (již tuto neděli proti Pardubice Stallions!), chtěli bychom s vámi sdílet i něco málo o již proběhlém IFAF zápase v Dánsku a našich plánech do budoucna. Doufáme, že tyto krátké zpovědi dvou našich koučů budou přesně tím, co vás nakopne před nedělním zápasem.

KYLE DUNCAN

duncan_500x333-300x200.jpg

PL:  Zápas v Dánsku byl Vaším prvním zápasem trénovaným v Evropě mimo ČR – jaká to pro Vás byla zkušenost?

KD: Náš první zápas v IFAF Champions league značí velmi významnou událost v historii našeho klubu. Reprezentace v mezinárodní soutěži byla obrovskou ctí nejen pro náš tým, ale také pro český football obecně. Samozřejmě jsme také využili příležitosti zjistit, jak obstojíme proti dánským šampionům, tvořících jeden z lepších evropských týmů.

PL: Klíčoví hráči vašeho týmu utrpěli zranění, jak to s nimi teď vypadá?

KD: Naneštěstí jsme zranění proti Razorbacks zaznamenali hned ze začátku zápasu a ne jednou. Hned v začátku zápasu musel hřiště opustit QB Matt Silva, ve čtvrté čtvrtině pak následovaný RB Lukášem Růžkem. Zvláště tato zranění nás dost přibrzdila. Ale jsou součástí hry. Nicméně oba hráči jsou velmi tvrdí a soutěživí, takže nemám obavy, že by se v nejbližší době neobjevili opět na hřišti.

PL: Jaký měla zmíněná zranění dopad na průběh zápasu?


KD: Brzké zranění Matta bylo rozhodující. Ztráta QB je sama o sobě velmi špatná, ale když k tomu připočítáte, že váš backup QB má na sobě, kvůli nařízení IFAF o importech, sluchátka místo dresu a pomáhá vám trénovat, objeví se váš útok ve velmi těžké pozici. Kdyby byl Matt celý zápas v plné síle, myslím, že by měl zápas naprosto rozdílný výsledek. Nicméně zranění jsou součástí hry, a jak říkám našim hráčům každý den “kontrolujte kontrolovatelné”. Z velké části jsme odváděli skvělou práci v rámci “kontrolování kontrolovatelného” v souvislosti se zraněním Matta – týmová morálka nepolevila a tým evidentně makal i dál. Jak jsem klukům řekl po zápase, byl jsem v na jejich bojovnost během zápasu velmi hrdý, a to zvlášť po poločase, kdy museli čelit nepřízni osudu spjaté s utrženými zraněními.

PL: Jaký je váš celkový pohled na proběhlý zápas?

KD: Mám za to, že náš výjezd do Dánska je pro tým velmi pozitivní zkušeností. Přes skutečnost, že jsme zápas prohráli, jsme zaznamenali, že jako tým opravdu sdílíme něco víc než jen stejné barvy. Pohled na přátelství a bratrství v našem týmu mi dělá opravdu radost. Myslím, že jsme jako tým vyspěli a jak jsem řekl klukům, naše mistrovské ambice v české lize jsou stále dosažitelné. Ukázali jsme, že můžeme soupeřit s lepšími evropskými týmy, i když nám třeba zrovna chybí mnoho klíčových hráčů. V tuto chvíli se však znovu zaměřujeme na českou ligu, kde nás čeká velmi náročný soupeř Pardubice Stallions, plný sebedůvěry po vítězství nad Příbramí.

Zach Harrod

harrod_500x333-300x200.png

PL:  Jaká byla cesta do Dánska a co obnášela organizace celého výletu?

ZH:  Myslím, že i přes všechny nesnáze to byla skvělá zkušenost. Třináct hodin jízdy v autobuse je vždy trochu výzva, ale díky našemu skvělému partnerovi – Autobusová doprava Růžek a syn – byla dlouhá cesta mnohem příjemnější. Organizace byla nelehkým úkolem, protože v Dánsku je vše podstatně dražší než u nás, ale nakonec jsme našli skvělý hotel za rozumnou cenu, což samozřejmě celému výjezdu přidalo na hodnotě. Pro náš nynější management to byla první takováto zkušenost, takže jsme se hodně přiučili.

PL:  Hned ze začátku hry jste přišli o QB Matta Silvu, co se stalo?

ZH:  Ve třetí akci zápasu Matt kličkoval a téměř získal první down, ale jak padal k zemi, dostal late hit helmou přímo do těla. Okamžitě se postavil na nohy, takže jsme si mysleli, že je vše v pořádku, ale hned nato nám ukázal, že přes bolest nebude schopen dál pokračovat. Je to tvrdý chlap, takže nám to samozřejmě dělalo starosti, ale před naším návratem do Prahy jsme ho nechali zkontrolovat v místní nemocnici, kde nám potvrdili, že jeho zranění nebylo až tak závažné.

PL:  Jak Mattova nepřítomnost změnila váš útok?

ZH:  Úplně. Náš český backup QB zůstal v Praze kvůli operaci, americký backup pak nemohl hrát kvůli nařízení o importech IFAF a fungoval jen na pozici trenéra. Museli jsme tedy být kreativní. Na pozici wildcatQB  jsme nasadili našeho hvězdného RB Lukáše Růžka, což vedlo k tomu, že protihráč směřoval co nejvíc hráčů do boxu. Věděli jsme, že díky ucpanému boxu budou runningové akce velmi obtížné, ale i přesto jsme několikrát zaznamenali úspěch, na kterých můžeme stavět do budoucna. Jsem velmi pyšný na naše hráče, protože nepřestali bojovat a hledat cestu k vítězství. Příliš mnoho věcí hrálo proti nám, ale v důsledku tohoto zápasu jsme se bezpochyby posunuli zase o kus dál.

PL:  Jak to vypadá do budoucna?

ZH:  Matt a Lukáš nemají naštěstí žádná vážná zranění. Musíme se zotavit a pracovat na dalších postupech k vítězství. Jak jsem řekl, výsledek této hry nás posílí a budeme se snažit stavět na úspěchu, který jsme prozatím každý týden zaznamenávali. Myslím si, že jsme stále v dobré pozici a máme velmi silný tým – mnohem vyzrálejší než v minulosti. Nemůžu se dočkat na to, kam to dotáhneme.